סקר אישים ואירועים משפיעים - התוצאות

Share |

איילת הדס ואריאל איילון - 15/2/2010

רקע

לאחרונה התקיים מחקר בינלאומי שבא לבחון אילו אישים ואירועים אנשים תופסים כמשמעותיים ומשפיעים על מהלך ההיסטוריה העולמית וההסיטוריה המקומית בארצם. סקר החודש הנוכחי ביקש להרחיב את המחקר גם לארץ, ובדק אילו אישים ואירועים היסטוריים אנו הישראלים תופסים כמשמעותיים ביותר.

המדגם

הסקר היה פתוח לאורך החודשים האחרונים, ונענו לו 465 משתתפים. כמו סקרים אחרים במסגרת "סקר החודש" הסקר היה פתוח לגולשים רשומים בלבד, ועל כן הוא אינו סקר מייצג של האוכלוסיה. עם זאת, בשל ייחודיות זו ניתן היה לערוך ניתוחים של התוצאות אל מול מאפיינים אישיותיים מסוימים של המשיבים כגון אמונה בעולם צודק ואמונה בשינוי.

האישים המשפיעים ביותר על ההיסטוריה העולמית – בעיקר מנהיגים מהמאה ה-20

ראשית, נתבקשתם לציין שמותיהם של 5 אישים שנולדו במהלך 1000 השנים האחרונות להם היתה לדעתכם ההשפעה הגדולה ביותר, טובה או רעה, על ההיסטוריה העולמית. בראש הרשימה ובפער גדול משאר האישים הוזכר המנהיג הגרמני אדולף היטלר, כאשר שלושה מכל ארבעה משיבים (74.6%) ציינו את שמו. אחריו, הוזכר בשכיחות גבוהה הפיזיקאי היהודי אלברט אינשטיין (41.5%). בהמשך הרשימה הופיעו הרצל (18.1%), סטלין (16.8%), יצחק רבין (16.6%), נפוליאון (15.7%), דוד בן-גוריון (15.5%), צ'רצ'יל (12.5%), מהטמה גנדי (12.3%) וסגר את הרשימה מגלה הארצות כריסטופר קולומבוס (11.4%).

כפי שניתן לראות פוליטיקאים ומנהיגים (חיוביים יותר או פחות) תפסו חלק נכבד מהרשימה, והותירו אישים מתחומים אחרים (למשל מדענים וממציאים) הרחק מאחור. כמו כן, מעניין לראות כי על אף שהשאלה התייחסה ל-1000 השנים האחרונות כמעט כל האישים המוזכרים פעלו במאה ה-20, כלומר ב-100 השנים האחרונות. רק נפוליאון וקולומבוס הצליחו לשרוד בזכרון ההיסטורי (הקצר, מסתבר) שלנו, וגם הם הוזכרו בעיקר על ידי משיבים מבוגרים. גם 3 "משלנו" (הרצל, רבין ובן-גוריון) הצליחו להשתחל לרשימה הישראלית של המשפיעים העולמיים. יש לציין כי המזכירים את רבין נטו להיות צעירים אך הם גם נטו להאמין בעולם צודק (למרות הרצח ואולי בגללו?).

ומה לגבי ההבדלים בתשובות בין גברים לנשים? במרבית התשובות נמצאו הבדלים בין משיבים גברים למשיבות נשים, שאגב לא זכו לשום ייצוג ברשימת המשפיעים. מרבית האישים (אינשטיין, נפוליאון, צ'רצ'יל וקולמבוס) הוזכרו יותר על ידי גברים, ורק הרצל ורבין הוזכרו יותר על ידי נשים, שאולי מזדהות יותר עם החלומות שמייצגים שני האישים.

האירועים המשפיעים על ההיסטוריה העולמית – מלחמות ומהפכות

לאחר מכן, נתבקשתם לציין 7 אירועים שלדעתכם היו המשפיעים ביותר על ההיסטוריה העולמית. כאן שלטו ברשימה ביד רמה מלחמות המאה ה-20 ומהפכות המאה ה-18. מלחמת העולם השניה, השואה, ומלחמת העולם הראשונה היו בשלושת המקומות הראשונים. לאחר מכן, שוב הוזכר אירוע מקומי – הקמת מדינת ישראל. בהמשך הוזכרו אירועי ה-11 בספטמבר (בעיקר על ידי צעירים ובעלי ידע כללי נמוך), המהפכה האמריקאית, המהפכה הצרפתית, הנחיתה על הירח, המהפכה התעשייתית ולבסוף העידן האטומי.

אירוע יוצא דופן ברשימה היה נחיתת האדם על הירח ב-1969, שנתן בין כל המלחמות תזכורת גם ליכולות החיוביות של האדם. מעניין לראות כי דווקא אנשים שהזכירו את האירוע הזה הפגינו פחות אמונה בעולם צודק, ואולי בעצם יותר אמונה בעבודה מדעית קשה...


חלקו השני של הסקר עסק בהיסטוריה של מדינת ישראל, ובאישים ובאירועים שהשפיעו עליה. בדומה לשאלות לעיל, המשיבים התבקשו לציין שמותיהם של 5 אישים ו-7 אירועים להם היתה ההשפעה הגדולה ביותר על ההיסטוריה של מדינת ישראל.

האישים המשפיעים על ההיסטוריה הישראלית – מנהיגים, פוליטיקאים והיטלר גם

גם כאן, הרשימה נשלטה על ידי מנהיגים ופוליטיקאים. בראש רשימת האישים המשפיעים נמצא ראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון (79.8% מהמשיבים הזכירו אותו). במקום השני נמצא יצחק רבין (70.8%) ובשלישי חוזה המדינה הרצל (57%). בהמשך הרשימה מופיעים מנחם בגין (46.7%), אריאל שרון (34%), גולדה מאיר (24.9%), שמעון פרס (24.3%), משה דיין (13.1%), היטלר (12.9%) וגם ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו (11%).

אין ספק כי בין כל המנהיגים והפוליטיקאים הישראליים שמו של היטלר ברשימה כאחד מהמשפיעים על ההיסטוריה של המדינה בולט ויוצא דופן. דרך אגב, בשאלה זו מין המשיבים לא השפיע על דפוס תשובותיהם אך גילם דווקא השפיע. נמצא כי משתתפים מבוגרים יותר נטו להזכיר יותר את בגין ואת בן-גוריון, ואילו באופן לא מפתיע משתתפים צעירים הזכירו יותר את בנימין נתניהו, כמשפיע עדכני. כמו כן, מעניין לראות כי בין המזכירים את שמעון פרס נמצאה אמונה חזקה יותר בעולם צודק, שאולי משקפת את חזונו של האיש.

האירועים המשפיעים על ההיסטוריה הישראלית – על מלחמה ושלום

כמדינה שמאז ומתמיד נלחמה על קיומה תוך תקווה לשלום, אכן כל האירועים המשפיעים שהוזכרו היו קשורים לכך. פותחות את הרשימה בפער ניכר שלוש המלחמות הגדולות של ישראל – מלחמת העצמאות (61.1%), מלחמת יום כיפור (60.9%) ומלחמת ששת הימים (60.6%). לאחר מכן, הזכירו המשיבים את רצח רבין (38.5%), מלחמת לבנון הראשונה והשניה (38.3%), השואה (30.3%), תוכנית ההתנתקות (23.9%), הסכמי השלום עם מצרים (23.2%) ועם ירדן (12.3%) והסכמי אוסלו (10.8%).

ניתן לראות כי מרבית המשיבים התמקדו באירועים שארעו לאחר 1948, ולא באירועים שקדמו והביאו להקמת המדינה. בנוסף, בחתך גילאים ניתן לראות שמשיבים מבוגרים נטו להזכיר מלחמות מוקדמות יותר ואילו צעירים הזכירו יותר את מלחמות לבנון, ה"חדשות" יחסית.

עולם קטן מאוד - קונצנזוס בין-תרבותי

מסתבר שהייצוגים ההיסטוריים של הישראלים לא שונים מייצוגיהם של משיבים מתרבויות אחרות. המחקר הבינלאומי הראה שגם במדינות מערביות וגם במדינות אסיאתיות, המשיבים נוטים להתמקד בעבר הקרוב יחסית ובאירועים הקשורים לפוליטיקה ומלחמות, עם התייחסות מעטה יחסית לתחומי המדע והכלכלה. כלומר, נראה שהמלחמות הן לא רק מנת חלקה של ישראל.. כצפוי, בכל תרבות היתה התמקדות באישים ובאירועים היחודיים לה כפי שאכן ראינו בסקר שלנו. מעניין לציין כי בכל התרבויות היתה התמקדות יתר באירועים אירופאיים ובפרט במלחמת העולם השניה, ומסתבר שהיטלר הוא אישיות אוניברסלית לא רק במדינות שהושפעו ישירות מהנהגתו. מתוך 12 מדינות שהשתתפו במחקר ב-11(!) מהן היטלר הוזכר בשכיחות הגבוהה ביותר – כן, גם במדינות לא אירופאיות כמו טיוואן מלזיה וניו-זילנד! ללא ספק, המחקר הראה כי הגלובליזציה הינה כוח משפיע חזק מאוד, שמצמצם את ההבדלים התרבותיים בין מזרח למערב.


תוצאות המחקר הבינלאומי פורסמו ב:

Liu, J. H., Hilton, D., Huang, L., Gastardo-Conaco, C., Dresler-Hawke, E. Pittolo, F., Hong, Y. et al. (2005). Social representation of events and people in world history across 12 cultures, Journal of Cross-Cultural Psychology, 36, 1-21.
יש להיכנס למערכת על מנת להגיב


ייעוץ אקדמי
בחסות


עוד יישומים שלנו

קישור לטיפולטק

קישור לניטוריקס

דף הבית - שאלות נפוצות - רישום - מודעות עצמית - מחקר מדעי - פסיכולוגיה - פאנל - סקרים - תנאי שימוש
שאלונים: זוגיות - אישיות - אמונות - בריאות - עמדות - משפחה - התנהגות
מאמרים: אקטואליה - אישיות - זוגיות ומיניות - כלכלה ועבודה - פסיכותרפיה - בידור -
יישומים מסחריים: טיפול בשפיכה מוקדמת - סקרי דעת קהל - מחקרי שוק
פסיכולוג בגוש דן - פסיכולוג בירושלים - פסיכולוג בחיפה - פסיכולוג בבאר שבע - פסיכולוג ברמת הגולן - פסיכולוג בגליל המזרחי - פסיכולוג בגליל המערבי - פסיכולוג בעמקים - פסיכולוג בשומרון - פסיכולוג בשרון - פסיכולוג ביהודה - פסיכולוג בשפלה - פסיכולוג בצפן הנגב - פסיכולוג באילת והנגב הדרומי

כל הזכויות שמורות © all rights reserved

זמן טעינה: 75343.18 שניות.