התמכרות למין

Share |

ד"ר דני דרבי - 2/1/2013

רוב האנשים יסכימו שסקס זה אחלה ויראו העדר יחסי מין, תדירות נמוכה שלהם או חשק מיני נמוך כדבר מתסכל או בעיה. הצד השני, של התמכרות למין, יכול לזכות להתייחסות משועשעת או כדבר חיובי, נוסח "הלוואי שאשתי הייתה רוצה לשכב איתי כל הזמן". בניגוד לתדמית, התמכרות למין שונה מאוד מיצר מיני בריא – מדובר בבעיה רצינית היכולה לגרום סבל עז לאדם (ובמידה והוא נצא בזוגיות או בעל משפחה- גם להם), לפגוע בכל תחומי חייו כולל פרנסתו, חייו החברתיים, הערך העצמי שלו, ולעיתים עלולה לגרום גם לפגיעה בבריאות ואף לסיכון חיים.

מהי התמכרות מינית?

התמכרות מינית (sexual compulsion) היא עיסוק כפייתי בחיפוש גירויים וריגושים מיניים. התמכרות למין מוכרת כיום כהתמכרות לכל דבר, כדוגמת התמכרות לסמים או אלכוהול. ההשערה היא כי 3%-6% מהאוכלוסייה סובלים מהתמכרות מינית. המכור למין משתמש בגירויים מיניים כדי לתת לעצמו תחושה של כוח או ככלי עזר להתמודד עם רגשות שליליים כמו דיכאון או שעמום, בדומה למכור לסמים הנוטל את הסם על מנת להימלט ממציאות חייו.

חלק מהמכורים למין מחפשים סקס או אורגזמה מספר פעמים ביום, אך רובם לא, וחלקים נכבדים של ההתמכרות עוסקים במחשבות על הנושא, צפייה בחומרים, תכנון הפעילות וכן הלאה. המכנה המשותף לכל המכורים למין הוא הרגש וה"פולחן" סביב ההתנהגות המינית, הפגיעה בתחומי חיים שונים כגון קשרים חברתיים, יחסים אינטימיים ותפקוד בעבודה.

המשמעות של מין עבור המכור שונה ממיניות "בריאה" שהיא ביטוי של קשר רגשי ואינטימי בין בני זוג. חלק מהמכורים למין תופסים בטעות את ההתמכרות כ"אהבה" אך התמכרות מינית פחות קשורה לאהבה ואינטימיות - במקרים רבים חלק דומיננטי מפעילותו המינית של המכור אינה קשורה לבן או בת הזוג, אלא מתבצעת לבד, לעיתים תוך הסתרתה מבן או בת הזוג.

פעמים רבות חלק מהריגוש של המכור נובע מלקיחת סיכונים. כך למשל, מכור ההולך לזונות באופן תדיר יכול להקדיש זמן רב למציאת מקומות המעניקים שירותי מין או הסוואת פעילותו (הן מבחינה כלכלית והן כשהולך פיזית למקומות אלו), ובאופן הדרגתי עשוי לקחת סיכונים גדולים יותר ויותר – למשל ללכת למקומות פחות ממוסדים בהם הסיכונים הבריאותיים גדולים יותר. במידה והמכור למין נמצא בזוגיות הוא עלול לסכן גם את בן או בת הזוג, שאינו מודע לכך שהפרטנר שלו מקיים יחסי מין לא מוגנים וכך הוא עלול להיחשף ללא ידיעתו למחלות מין.

חלק מההמכורים למין מכחישים את הבעיה, מגינים על עצמם ומצדיקים את התנהגותם, מאשימים אחרים כשיש תוצאות שליליות, וחשיבתם מעוותת בכל הנוגע להתמכרות. רבים המכורים למין סובלים מהפרעה נוספת, בעיקר דיכאון קליני, התמכרות לסמים או נטיות אובדניות.

סוגי התנהגות מינית בהתמכרות למין

המכורים למין עוסקים באופן כפייתי ביותר מסוג אחד של פעילות מינית. הסוגים הנפוצים הם:

 • התמכרות לפנטזיות סקס - הזנחת מחויבויות וקשרים זוגיים בשל פנטזיות מיניות או אוננות. סוג זה כולל הן מחשבות והן צפייה בפורנוגרפיה.
 • פיתוי - רומנים מחוץ לנישואים, פלרטוטים או התנהגות מפתה. סעיף זה כולל גם ניהול מערכות יחסים וירטואליות באינטרנט.
 • סקס אנונימי - סקס חד פעמי עם פרטנרים אנונימיים.
 • תשלום על סקס - תשלום לזונות, נערות ליווי, או שירותי מין טלפוניים.
 • סקס בתשלום- קבלת כסף או סמים תמורת מין.
 • מציצנות - הסתכלות לבתים של אנשים, מופעי חשפנות ואוספי פורנו.
 • אקסביציוניזם - חשיפה בפומבי או מהבית או הרכב. לבישת בגדים שנועדו לחשוף את גופו של האדם.
 • סקס פולשני- נגיעה באחרים ללא רשותם, לעיתים תוך שימוש בכוח או בסמכות של האדם.
 • כאב- גרימת או קבלת כאב לצורך הנאה מינית.
 • חפצים - אוננות עם חפצים שונים, התלבשות בבגדים של המין השני או שימוש באובייקטים שלאדם יש פטיש לגביהם כחלק מיחסי המין, או מין עם בעלי חיים.
 • פדופיליה - צפייה בפורנוגרפיה המערבת ילדים או כפיית מין על ילד

בעוד שחלק מהתנהגויות אלו נחשבות כסטייה מינית בחברה ואסורות על פי חוק, התנהגויות אחרות הן לגיטימיות ומאפיינות גם אנשים שאינם סובלים מהתמכרות מינית. ההבדל בין מכור מיני לאדם שאינו מכור מינית אינו בסוג הפעילות אלא באופן בו היא נעשית – כשההתנהגות של אדם עונה על הקריטריונים של התמכרות התנהגותית, וגורמת לפגיעה באיכות חייו של האדם והסובבים אותו מדובר בהתמכרות למין.

מאפיינים דמוגרפיים של מכורים למין?

בסקר שבדק 900 מכורים למין, 82% מהם הוטרדו מינית בילדות. בקרב הגברים, 3% נאנסו על ידי האב ו-11% על ידי אדם אחר, 41% הוטרדו מינית על ידי שכנים, חברים של הוריהם או זרים, ו-8% הוטרדו על ידי דמויות סמכות שונות.

בחלק מהמשפחות לא היה גילוי עריות ברור, אלא הילדים היו חשופים למין באופן מוגבר – למשל חומרים פורנוגרפיים נמצאו בבית באופן חופשי, לא הייתה פרטיות במקלחת או שירותים, או שההורה העיר הערות בעלות גוון מיני לילדיו. מצד שני, בחצי מהמשפחות של מכורים למין סקס נחשב טאבו, לא דיברו על הנושא והוא נחשב דוחה או מגונה, כך שהילדים לא קיבלו מספיק אינפורמציה על הנושא והאמינו שסקס הוא דבר עוצמתי ומסוכן.

לעיתים קרובות המשפחות של המכורים למין הן משפחות לא מתפקדות, כשהוריהם סבלו מהתמכרות כלשהי, התעללו בהם פיזית, מינית או רגשית. בסקר שנערך בקרב 75 מכורים למין, 80% דיווחו כי לאחד מהוריהם לפחות יש התמכרות כלשהי, כשאצל 40%, ההתמכרות היא לחומר כלשהו ואצל 36% - למין.

ילדים שנוצלו מינית עלולים לגדול כשהם פוחדים ממין, מבלבלים בין סקס לאהבה או לראות יחס מיני כדרך היחידה לתקשר עם הזולת. אחרים עלולים ליפול קורבן באופן חוזר לפגיעה מינית

המאמר באדיבות קוגנטיקה – המרכז הישראלי לטיפול. לקריאה נוספת בקרו באתר המרכז הישראלי לטיפול מיני מבית קוגנטיקה.
חלי
28/01/2013
16:32:47
עם האוכל בא התאבון...זה ההתמכרות האמיתית
יהודי
19/01/2013
16:59:37
רוצוי לעשות סקס עם אהבה
יש להיכנס למערכת על מנת להגיב


ייעוץ אקדמי
בחסות


עוד יישומים שלנו

קישור לטיפולטק

קישור לניטוריקס

דף הבית - שאלות נפוצות - רישום - מודעות עצמית - מחקר מדעי - פסיכולוגיה - פאנל - סקרים - תנאי שימוש
שאלונים: זוגיות - אישיות - אמונות - בריאות - עמדות - משפחה - התנהגות
מאמרים: אקטואליה - אישיות - זוגיות ומיניות - כלכלה ועבודה - פסיכותרפיה - בידור -
יישומים מסחריים: טיפול בשפיכה מוקדמת - סקרי דעת קהל - מחקרי שוק
פסיכולוג בגוש דן - פסיכולוג בירושלים - פסיכולוג בחיפה - פסיכולוג בבאר שבע - פסיכולוג ברמת הגולן - פסיכולוג בגליל המזרחי - פסיכולוג בגליל המערבי - פסיכולוג בעמקים - פסיכולוג בשומרון - פסיכולוג בשרון - פסיכולוג ביהודה - פסיכולוג בשפלה - פסיכולוג בצפן הנגב - פסיכולוג באילת והנגב הדרומי

כל הזכויות שמורות © all rights reserved

זמן טעינה: 8790.56 שניות.