האם להשאיר ילד לבד באוטו?

Share |

ד''ר אריאל איילון - 1/9/2011

בינואר השנה נולד ילדנו השני. יחד עם השמחה על לידתו, התחילו גם מחשבות על הצורה בה מסתדרים עם 2 ילדים (לפעמים קשה לי להאמין שאימא שלי הצליחה לגדל 4 ילדים, איך היא עשתה את זה?). אחת הסוגיות עלתה בראשי כאשר, כהרגלי, הורדתי את ילדתי הבכורה בגן – מה לעזאזל אני אמור לעשות כאשר אצטרך להוריד את הקטן במשפחתון ואת הגדולה בגן??? האם להשאיר אותה ברכב כאשר אני צריך לשים את הקטן במשפחתון או לסחוב אותה יחד איתי? ברור לי שהילדה לא תמיד תשתף פעולה ואני גם חייב להגיע לעבודה מתישהו... מה עושים הורים אחרים במצב הזה?

בשביל לפתור לעצמי את הסוגיה המסובכת ערכתי את סקר החודש הקודם שהיה פתוח במשך חודש יוני ולמזלי נעתרו וענו 1182 משיבים. כרגיל ענו יותר נשים (כ- 64%) ויהודים (כ- 95%) מכפי שיעורם באוכלוסיה הכללית. שאר המאפיינים הדמוגרפיים שיקפו בצורה יפה את ההתפלגות של האוכלוסייה היהודית בגילאי 15-65. אם זאת, הסקר היה פתוח באופן חופשי לאנשים הרשומים באתר ואיננו סקר מייצג של האוכלוסייה הכללית.

השאלון היה מורכב מסדרת שאלות במבנה דומה – האם היית משאיר ילד בן שנה/ שנה עד שלוש/ שלוש עד חמש/ למעלה מ-5 לבד (או עם אח גדול) באוטו? כאשר אפשרויות התשובה נעו בין 0 דקות (לא היו משאירים בכלל את הילד ככה), עד דקה, עד 5 דקות, עד 10 דקות ו- 10 דקות ומעלה. ניתוח התשובות מראה שרק מועטים היו משאירים ילד או ילדים באוטו למעלה מ- 5 דקות לבד ולפיכך הניתוח הזה לא כל כך רלוונטי. ייתכן וישנם הבדלים בין אלו המוכנים להשאיר את הילד דקה ובין אלו המוכנים להשאיר אותו לבד עד חמש דקות, אבל על מנת שהממצאים יהיו פשוטים יותר להצגה והבנה, החלטתי להתמקד בהבדל המהותי יותר – בין אלו אשר טוענים שאפשר להשאיר את הילד באוטו לזמן קצר מאוד לבין אלו אשר טוענים שלא היו משאירים את הילד באוטו לבד אפילו לא לדקה.

לפני שאני מציג את התוצאות חשוב לציין שלא בחנתי את ההיבטים המשפטיים של הסוגיה. ככה שאם תעזבו את הילד באוטו ואחר כך תואשמו בבית המשפט בהזנחה פושעת – אל תבואו אלי בתלונות.

האם להשאיר ילד קטן לבד באוטו? מבט בנתונים מצביע על כך שכצפוי גיל הילד משחק תפקיד מרכזי בתשובה לשאלה. כאשר גיל הילד הוא עד שנה רק 19% מוכנים לכך. כאשר הילד בן שנה עד שלוש זה כבר עולה ל- 26%, כאשר הילד בן שלוש עד חמש – 38% מוכנים לכך ואילו כאשר הילד בן למעלה מ- 5, 64% מוכנים להשאיר אותו לבד באוטו. במבט הפוך – 36% מהמשיבים לא היו מוכנים להשאיר ילד, אפילו גדול יחסית, לבד, אפילו לדקה אחת.

ומה קורה כאשר משאירים עם אח גדול יותר (בן 7)? התמונה כבר שונה. 54% היו מוכנים להשאיר את ילד בן שנה עם אחיו לבד ברכב. 56% היו מוכנים להשאיר ילד בן שנה עד שלוש עם אחיו ו- 62% היו מוכנים להשאיר ילד בן שלוש עד חמש יחד עם אחיו הגדול. שוב במבט הפוך – 38% מהמשיבים לא היו מוכנים להשאיר ילדים ברכב, גם אם הם כבר גדולים יחסית, אפילו לדקה.

הבדלים בין נשים וגברים

כאשר מדובר בילד בן שנה לבד באוטו – אין הבדל בין נשים וגברים. אבל בכל המקרים האחרים, כצפוי, יש הבדלים בין נשים וגברים בסוגיה. הנשים שמרניות יותר. כך למשל, כאשר מדובר בילד בן 3 עד 5 לבד ברכב, 35% מהנשים מוכנות להשאירו לבד לעומת 44% מהגברים. דוגמא אחרת, כאשר מדובר בילד בן שנה עם אחיו הגדול, 51% מהנשים היו מוכנות להשאירם לבד לעומת 60% מהגברים.

הבדלים לפי רמת הזדהות עם הדת

בכל המקרים שהוצגו, נצפה דפוס קבוע של הבדלים. המסורתיים הם הקבוצה השמרנית ביותר ואילו הדתיים והחרדים הם ה"ליברליים" ביותר. הפערים הקטנים ביותר הם לגבי ילד בן שנה לבד ברכב – 18% מהמסורתיים, 19% מהחילוניים ו- 22% מהדתיים והחרדים היו מוכנים להשאירו לבד. הפערים הולכים וגדלים ככל שהילד גדל. כאשר מדובר בילד בן 5 ומעלה לבד ברכב – 57% מהמסורתיים, 62% מהחילוניים ו- 73% מהדתיים ו- 79% מהחרדים היו מוכנים להשאירו לבד.

הבדלים לפי מספר ילדים בבית

בכל המקרים שהוצגו, נצפה דפוס קבוע של הבדלים. ההורים הם שמרניים יותר מהמשיבים ללא הילדים וגם מסתבר שכמות הילדים שיש להורים המשיבים לא כל כך משפיעה. כך למשל במקרה של ילד בן שנה לבד באוטו – 23% מהמשיבים ללא ילדים היו משאירים ילד כזה לבד זאת לעומת 17% מההורים שיש להם ילד אחד או שני ילדים או 16% מההורים שיש להם יותר מ- 2 ילדים. בדומה לכך, במקרה של ילד בן 5 ומעלה לבד ברכב – 72% מהמשיבים ללא ילדים היו משאירים ילד כזה לבד זאת לעומת 56% מההורים שיש להם ילד אחד או שני ילדים או 60% מההורים שיש להם יותר מ- 2 ילדים.

הבדלים לפי קבוצות גיל

גם במקרה זה, בכל המקרים שהוצגו, נצפה דפוס קבוע של הבדלים. המבוגרים הם הקבוצה השמרנית ביותר ואילו הצעירים הליברליים ביותר (מן הסתם, הסטריאוטיפ היה מכתיב ניסוח אחר – המבוגרים הם הזהירים ביותר ואילו הצעירים הם חסרי האחריות...). כאשר מדובר בילד בן שנה לבד – 24% מבני הנוער היו משאירים אותו לבד לעומת 14% מבני החמישים פלוס. דוגמא נוספת – כאשר מדובר בילד בן 5 לבד – 80% מבני הנוער היו משאירים אותו לבד לעומת 52% בלבד מקרב החמישים פלוס.האם להשאיר ילד בגילאי 3-5 לבד באוטו - פירוט העונים כן לפי משתנים דמוגרפיים שונים.

כללי:
34.7%
44.2%
נשים
גברים
דתיות:
36%
31.7%
52.6%
47.2%
חילונים
מסורתים
דתים
חרדים
מספר ילדים בבית:
45.5%
31.9%
30.7%
35.5%
ללא ילדים
ילד אחד
שני ילדים
שלושה ויותר ילדים

סיכום

הסוגיה לא פשוטה וזה מבטיח לי שהחל מספטמבר הקרוב אני בבעיה. מה שברור לי הוא שבמצב אידיאלי לא הייתי רוצה להשאיר ילד לבד ברכב, אבל לפעמים התחושה היא שפשוט אין ברירה (אני כבר מדמיין לעצמי אלפי אנשים הקוראים – בטח שיש ברירה!!! ומן הסתם הם גם צודקים). בכל מקרה, חשוב לזכור שאנחנו בקיץ החם ואני ממש לא רוצה לשמוע שוב על איזה הורה ש"שכח" את הילד באוטו. בואו נשמור על ילדינו בריאים ושלמים.

שרית
23/12/2012
21:01:42
אסור בשום אופן הילד יכול להיחנק ולמות ולחוות טראומה נוראית.
ורסנו מחשבים
16/10/2012
14:04:45
לדעתי זהו חוסר אחריות מוחלט של ההורים
liorafromlemberg
17/09/2012
09:20:32
אני יכולה להבין מה הלחץ שממנן סובל כל הורה בארץ במאיוחד בשעות הבוקר. אבל מי לא יסכים ששום דבר לא נחשב מול אפשרות לעבד ילד.שינוי אווירה חברתית לטובת חשיבות גידול ילדים מול ""ערכים"" אחרים נראה לי כפיטרון .
eliavb1
20/08/2012
18:11:16
חוסר אחריות
nisan850
31/03/2012
15:25:12
מאוד קשה
קרן
25/03/2012
11:54:52
לדעתי זהו חוסר אחריות מוחלט של ההורים אלו לא צעצעים אלו ילדים נקודה
מס
18/02/2012
21:53:22
לא נכון להשאיר ילד בלי השגחה בכל מקום שהוא לבד בכלל
יפית גבאי
18/09/2011
10:24:14
לא נשכח שהסקר נשאל בחודש אוגוסט והיו לפחות 2 מקרים טרגיים עם ילדים שנשכחו באוטו / הסעה. וההורים היו יותר מודעים לבעיות.
יש להיכנס למערכת על מנת להגיב


ייעוץ אקדמי
בחסות


עוד יישומים שלנו

קישור לטיפולטק

קישור לניטוריקס

דף הבית - שאלות נפוצות - רישום - מודעות עצמית - מחקר מדעי - פסיכולוגיה - פאנל - סקרים - תנאי שימוש
שאלונים: זוגיות - אישיות - אמונות - בריאות - עמדות - משפחה - התנהגות
מאמרים: אקטואליה - אישיות - זוגיות ומיניות - כלכלה ועבודה - פסיכותרפיה - בידור -
יישומים מסחריים: טיפול בשפיכה מוקדמת - סקרי דעת קהל - מחקרי שוק
פסיכולוג בגוש דן - פסיכולוג בירושלים - פסיכולוג בחיפה - פסיכולוג בבאר שבע - פסיכולוג ברמת הגולן - פסיכולוג בגליל המזרחי - פסיכולוג בגליל המערבי - פסיכולוג בעמקים - פסיכולוג בשומרון - פסיכולוג בשרון - פסיכולוג ביהודה - פסיכולוג בשפלה - פסיכולוג בצפן הנגב - פסיכולוג באילת והנגב הדרומי

כל הזכויות שמורות © all rights reserved

זמן טעינה: 82217.99 שניות.