על מה אנחנו מתווכחים?

Share |

אריאל איילון / שחר בלבן - 14/4/2005

הדו"ח הנוכחי הוא דו"ח המחקר הראשון שמופק מ"פרויקט המדגם". אנו מקווים להפיק הרבה דו"חות כאלה, בקצב של לפחות אחת לשבועיים/שלושה.
אנו מקווים שתמצאו את הדו"ח מעניין. קריאה מהנה.

אז על מה מתווכחים אנשים הנמצאים במערכת יחסים זוגית?

מחלוקות וחוסר הסכמה בנושאים שונים נפוצים בין בני זוג, וכל מי שהיה, או נמצא, במערכת יחסים זוגית יודע זאת. אבל סוגיה מעניינת היא - האם הנושאים לגביהם ישנן מחלוקות משתנים לאורך הזמן, או שאותן מחלוקות שהיו בתחילת הקשר, מלוות אותנו גם לאחר עשר ועשרים שנה של זוגיות.

250 איש שהשתתפו במחקר ומילאו את שאלון הערכת הקשר הזוגי שבאתר, מאפשרים לנו לעשות כמה אבחנות לגבי הסוגיה. בשאלון מפורטים 15 תחומים, לגביהם המשתתפים משיבים, מהי מידת ההסכמה בינם לבין בני הזוג. המדרג הוא בן 6 דרגות ונע בין 'תמיד מסכימים' ל'תמיד לא מסכימים'. לצורך ניתוח הנתונים, אוחדו קטגוריות הביניים לשתי דרגות בלבד - 'נוטים להסכים' ו'נוטים לא להסכים'. בתרשימים שלפניכם מוצגים הממצאים העיקריים, ביחס לתחומים אשר דווחו בכל קבוצת משך קשר. על מנת לפשט את ההצגה, אנו מציגים רק את הנושאים עליהם דווחו רמות חוסר ההסכמה הגבוהות ביותר והנמוכות ביותר.

מהם הממצאים העיקריים?

הממצא הראשון הוא שתחומי המחלוקת משתנים לאורך הזוגיות. לא נמצאו תחומים במוקדי הסכמה או מחלוקת, מעבר לכל התקופות. ממצא זה תומך בתפיסות הרואות בתהליך הזוגי התפתחות ומעבר בין שלבים שונים - בכל שלב מוקדי המחלוקת שונים.

עם זאת, נמצא כי יש מספר תחומים אשר נוטים להיות יותר במחלוקת ולעומתם אחרים אשר נוטים להיות פחות במחלוקת. כך למשל עבודות הבית הוא תחום בו מדווחות המחלוקות הרבות ביותר, כמעט בכל התקופות. לעומת זאת דווקא תחום ה"החלטות המשמעותיות" נוטה להיות זה שבו מדווחות הכי פחות מחלוקות.

כאשר מסתכלים על התוצאות ובוחנים אותם ללא החלוקה לפי משך הזמן שהזוג נמצא יחד, מוצאים שהתחומים הבעייתים ביותר הינם 'תפיסות עולם' ו'עבודות הבית'. בתחומים אלו 15% מהמשיבים מציינים שהם 'בדרך כלל לא מסכימים', 'כמעט תמיד לא מסכימים' ואפילו 'תמיד לא מסכימים'. מצד שני , התחומים בהם מתגלים הכי פחות מחלוקות הם 'החלטות משמעותיות' ו'החלטות בנוגע לקריירה'. בתחומים אלו רק כ- 5% מהמשיבים טוענים שחוו מחלוקות.

ובפירוט...

כשמסתכלים על הגרפים, ניתן לראות מספר ממצאים מעניינים:

1. בשנתיים הראשונות לקשר, נראה כי עבודות הבית לא מהוות נושא מרכזי למחלוקת, אולם מהרגע שהן מופיעות (לאחר שנתיים), נראה שהן לא יורדות מהכותרות ומחלוקות אלו מרכזיות בקרב כחמישית מהזוגות גם לאחר עשר שנים של קשר. אולי הסיבה לכך, היא שזוגות רבים לא חיים ביחד בשנתיים הראשונות לקשר...נקודה למחשבה לתומכים ולמתנגדים למגורים משותפים לפני החתונה.

2. נראה שבתחילת הקשר, יחסי מין הם לא נושא למחלוקת - רק 5% מדווחים על מחלוקות בתחום. לעומת זאת, בקרב 13% מהזוגות הנמצאים שנתיים עד חמש שנים בקשר, תחום יחסי המין הוא נושא למחלוקת. בקרב זוגות שמעל חמש שנים ביחד, נושא יחסי המין מקבל מקום טוב באמצע - זה כבר לא נושא חם, אבל גם לא נושא שאין עליו ויכוחים (האם זה בגלל שנכנסים לשיגרה? או שכבר אין יחסי מין?........)

3. נקודה מרגיעה - התמודדות עם ההורים והחמים, למרות שנראית קשה ובעייתית בתחילת הקשר (10% מדווחים על מחלוקות בתחום), הופכת פחות בעייתית לזוגות שנמצאים בקשר מעל לשנתיים.

שנתיים ראשונות

שנתיים עד חמש שנים

חמש עד עשר שנים

מעל עשר שניםיש להיכנס למערכת על מנת להגיב


ייעוץ אקדמי
בחסות


עוד יישומים שלנו

קישור לטיפולטק

קישור לניטוריקס

דף הבית - שאלות נפוצות - רישום - מודעות עצמית - מחקר מדעי - פסיכולוגיה - פאנל - סקרים - תנאי שימוש
שאלונים: זוגיות - אישיות - אמונות - בריאות - עמדות - משפחה - התנהגות
מאמרים: אקטואליה - אישיות - זוגיות ומיניות - כלכלה ועבודה - פסיכותרפיה - בידור -
יישומים מסחריים: טיפול בשפיכה מוקדמת - סקרי דעת קהל - מחקרי שוק
פסיכולוג בגוש דן - פסיכולוג בירושלים - פסיכולוג בחיפה - פסיכולוג בבאר שבע - פסיכולוג ברמת הגולן - פסיכולוג בגליל המזרחי - פסיכולוג בגליל המערבי - פסיכולוג בעמקים - פסיכולוג בשומרון - פסיכולוג בשרון - פסיכולוג ביהודה - פסיכולוג בשפלה - פסיכולוג בצפן הנגב - פסיכולוג באילת והנגב הדרומי

כל הזכויות שמורות © all rights reserved

זמן טעינה: 6316.568 שניות.