גישות כלפי כסף

Share |

אריאל איילון - 10/6/2006

יותר מ- 700 משתתפים מילאו את שאלון עמדות כלפי כסף. המדגם אינו מייצג של האוכלוסייה הכללית, אבל הוא מייצג היטב את האנשים המשתתפים בפרויקט המדגם - יש יצוג יתר לנשים (70%), יהודים (94%), חילוניים (71%) וצעירים יחסית (ממוצע גיל המשיבים הוא 27). עם זאת המדגם כרגיל מגוון ומספק תמונה משמעותית של החברה.

השאלון המקורי פותח בבריטניה ע"י החוקר הבריטי Adrian Furnham בשנת 1984. הוא כלל 60 שאלות ואמור היה לבחון לבחון 6 ממדים, מתוכם 5 ממדים שוחזרו גם במדגם הנוכחי. עם זאת הפעם אני לא רוצה לדווח ברמת הממדים, אלה לדבר ברמת השאלות עצמן. השאלות שעניינו אותי הן - האם ישנם הבדלים בין גברים ונשים והאם ישנם הבדלים לפי גיל בהתייחסות לכסף. הופתעתי לראות עד כמה ההבדלים היו חזקים, במילים אחרות - עמדות כלפי כסף - זה עניין של גיל ומין...

הבדלים בין נשים וגברים?

מסתבר שברוב השאלות - גברים ונשים ענו מעט אחרת. מכוון שיש הרבה שאלות בהן יש הבדל, אני אתמקד בשאלות בהן ההבדלים הם הבולטים ביותר:

הגראף למעלה מתאר את ההבדלים בין נשים וגברים בשאלות המתוארות להלן. סקאלת התשובות נעה בין "מאוד לא מאפיין אותי" ועד "מאוד מאפיין אותי". לגבי ההצגה של התוצאות להלן, איחדתי את הקטגוריות "מאוד מאפיין אותי", "מאפיין אותי" ו"מדי פעם מאפיין אותי", כך שמתואר אחוז המסכימים לכך שהאמירה מאפיינת אותם בצורה כלשהי.

מה הממצאים? לשאלה "לעיתים קרובות אני קונה דברים שאני לא צריך או רוצה, רק בגלל שהם במבצע" (sale), נשים מסכימות שאמירה זו מאפיינת אותן בשיעור כמעט כפול מגברים. כנראה שגם הן שמעו על הפתגם האומר שגברים יהיו מוכנים לשלם 2 ש"ח במקום 1 ש"ח על מוצר אותו הם צריכים ואילו נשים יהיו מוכנות 1 ש"ח במקום 2 ש"ח על מוצר אותו הן לא צריכות...

בתשובות לשאלות הבאות יש הגיון אחר: "אני מאמין כי סכום הכסף שאדם מרוויח הוא בהתאם ליכולות ולמאמצים שלו" (ability) ו- "אני מאמין ששכרו של אדם מעיד במידת מה על מידת האינטלגנציה שלו" (IQ) בשני המקרים גברים נוטים להאמין בכך בשיעור גבוה מנשים. נראה שנשים מבטאות בכך אמונה (או מודעות) ב"תקרת זכוכית" בשוק העבודה. תקרת זכוכית שמקשה לעיתים על נשים להתקדם בשוק העבודה בגלל דעות קדומות וסטריאוטיפים.

הבדלים לפי גיל?

האם אמונות משתנות בהתאם לגיל... ובכן התשובה היא חיובית בחלק מהמקרים. בכל מקרה ההבדלים לפי גיל הם מתונים יותר מאשר ההבדלים שנמצאו בין נשים וגברים. גם כאן אני אציין רק את השאלות שבהם היו ההבדלים החזקים ביותר:

לשאלה "אני מעדיף להשתמש במזומן יותר מאשר בכרטיסי אשראי" (cerdit) הצעירים יותר משיבים בחיוב רב יותר. עדיין ההפתעה הגדולה ביותר (לדעתי) הוא שבקרב הגילאים המבוגרים יותר (מעל גיל 30), יותר מ- 40% השיבו אף הם בחיוב לשאלה הזו!!!

לשאלה "אני מתווכח עם בת הזוג שלי לעיתים קרובות על כסף" (argue) מבוגרים עונים יותר בחיוב מאשר הצעירים.... אין הפתעות במקרה הזה. על מה חברה בגיל טיפש עשרה מתווכחים???

לשאלה "רוב הזמן אני מודאג ממצבי הכלכלי" (worry) שוב המבוגרים יותר מסכימים שזה מאפיין אותם, יותר מאשר החברה הצעירים. אני רוצה להדגיש - כמעט 70% מהמבוגרים יותר הצהירו על כך שהם רוב הזמן מודאגים ממצבם הכלכלי. זה בהחלט חדשות רעות לקובעי המדיניות - שזה המצב לאחר שנתיים של צמיחה גדולה במשק ולמרות שהמדגם הנוכחי מאופיין ברמה סוציואקנומית גבוהה יותר מהממוצע באוכלוסיה.

יחסי גומלין

בחלק מהשאלות דווקא מוצאים יחסי גומלין משמעותיים בין מין וגיל. מקרים אלו נדירים יותר, ושוב אני מביא רק את הבולטים ביותר. אולם לפני שנפנה לנתונים, חשוב לשים לב שבניגוד למקרים הקודמים בהם התייחסנו לאחוז ההסכמה, בגראפים להלן הציון הוא ממוצע ההסכמה לשאלה.

הגרף לעיל מתאר את התשובה לשאלה - "לעיתים קרובות אני נותן טיפ למלצרים שאהבתי". המלצרים יכולים להיות רגועים, רק 7% טענו שזה "לא מאפיין אותי" או "מאוד לא מאפיין אותי". אבל עדיין אפשר לראות שבקרב גברים - הנטייה לתת טיפ מצטמצמת ככל שמתבגרים ולעומת זאת בקרב נשים התופעה מתהפכת - הן נוטות לתת יותר טיפים כאשר הן מתבגרות. למה זה? שאלה טובה - אין לי מושג.

הגראף לעיל מתאר את התשובה לשאלה - "רוב הזמן אני מודאג ממצבי הכלכלי". שאלה שכבר הצגתי קודם. נראה לי שהתשובות משקפות שוב את המצב בשוק העבודה. בקרב החברה הצעירים יותר אין כמעט הבדל בדאגות בין נשים לגברים - ההבדלים צצים כאשר מתבגרים. הגברים מביעים את האמונה שעול הפרנסה מוטל בעיקר עליהם ומשום כך רוב הדאגות גם כן עליהם. אפשר לומר שכאן המקום שנשים "מרוויחות" מהמצב שכן הן דואגות פחות...
יש להיכנס למערכת על מנת להגיב


ייעוץ אקדמי
בחסות


עוד יישומים שלנו

קישור לטיפולטק

קישור לניטוריקס

דף הבית - שאלות נפוצות - רישום - מודעות עצמית - מחקר מדעי - פסיכולוגיה - פאנל - סקרים - תנאי שימוש
שאלונים: זוגיות - אישיות - אמונות - בריאות - עמדות - משפחה - התנהגות
מאמרים: אקטואליה - אישיות - זוגיות ומיניות - כלכלה ועבודה - פסיכותרפיה - בידור -
יישומים מסחריים: טיפול בשפיכה מוקדמת - סקרי דעת קהל - מחקרי שוק
פסיכולוג בגוש דן - פסיכולוג בירושלים - פסיכולוג בחיפה - פסיכולוג בבאר שבע - פסיכולוג ברמת הגולן - פסיכולוג בגליל המזרחי - פסיכולוג בגליל המערבי - פסיכולוג בעמקים - פסיכולוג בשומרון - פסיכולוג בשרון - פסיכולוג ביהודה - פסיכולוג בשפלה - פסיכולוג בצפן הנגב - פסיכולוג באילת והנגב הדרומי

כל הזכויות שמורות © all rights reserved

זמן טעינה: 76868.66 שניות.