האם אתם שומרים על מצוות פסח?

Share |

תמר רבינוביץ כהנא ודר' אריאל איילון - 3/4/2013

לא להאמין, אבל חג הפסח כבר מאחורינו... חלק מאתנו אולי עוד מתקשה לחזור לשגרה ומתגעגע לחופשה, אבל אחרים משחררים אנחת רווחה- אפשר ליהנות מאכילת לחם ופסטה ולהיות משוחררים מניקיונות יסודיים לפחות למשך שנה... בסקר החודש הנוכחי השאלה אותה רצינו לבדוק היא עד כמה אתם מקפידים על מנהגי הפסח הידועים ביותר, ניקיונות יסודיים ואי אכילת חמץ. רצינו לדעת האם לפני החג אתם מנקים את הבית, הרכב ותרים אחר כל גרגר חמץ? ובמהלך החג- האם אתם אוכלים במשך שבוע שלם לחם, פסטות ומה שלבכם חפץ או שאתם מתנזרים לחלוטין מאכילת חמץ?

על הסקר ענו 430 גולשים וגולשות. רוב המשיבים לסקר היו יהודים (93%) וילידי הארץ (80%). כרגיל, ענו על הסקר יותר נשים (63%) מגברים (37%).

בקרב הדתיים והמסורתיים, כצפוי, הרוב המוחלט של המשיבים ענו כי הם לא נוגעים בחמץ, כלומר לחם ופסטה במהלך החג. לעומת זאת בקרב החילונים התמונה מעט שונה. כמעט מחצית מהמשיבים החילונים ענו כי הם אוכלים הכל בפסח, כלומר אוכלים כרגיל- לחם, פסטה ומה שבינהם. אך ממצא מעניין הוא שכ- 30% מקרב המשיבים החילוניים ענו כי הם כלל לא אוכלים חמץ בפסח... אולי, בניגוד לסטריאוטיפים, חילונים רבים מחוברים למסורת ולמנהגים יהודיים, לא בהכרח מהמקום הדתי...

ובאשר לניקיונות היסודיים של הבית - כאן אפשר לגלות את ההבדלים בין הדתיים השונים ואפשר לראות קשר ישיר בין רמת הדתיות לבין ההקפדה על ניקיון הבית מחמץ.... בקרב המסורתיים, 68% מהמשיבים מנקים את הבית ביסודיות רבה. בקרב הדתיים כבר אפשר לראות עלייה במנהגי הניקיון בקרב המשיבים ו- 81% מנקים את הבית ביסודיות רבה, ובקרב החרדים אפשר לראות כי כמעט 100% מהמשיבים ענו כי הם מנקים את הבית ביסודיות רבה ותרים אחר כל גרגיר חמץ.לעומת זאת, בקרב החילונים, רוב המשיבים אינם מנקים כלל את הבית מחמץ, ורק 10% מהמשיבים החילונים ענו כי הם מקפידים לנקות את הבית ביסודיות מחמץ.

ומה עם הרכב?
עולה מתוך התשובות תמונה מאד דומה לנקיון הבית, כנראה אתם מתייחסים אל ניקיון הרכב באותה רצינות אתם מתייחסים אל ניקיון הבית... אמנם, בקרב המסורתיים חלה ירידה מסויימת בהקפדה על ניקיון הרכב לפסח, אך עדיין יותר מחצי מהמשיבים המסורתיים מנקים את הרכב מחמץ לכבוד הפסח.

ולסיכום, אנחנו מקווים שנהניתם מהחג , עם או בלי חמץ, ושתיהנו גם מהחזרה לשגרה!

Image of Sliced Seeded Bread /FreeDigitalPhotos.net
סבטלנה
21/04/2013
11:28:50
לא שומרת
יהודית
21/04/2013
07:22:37
את העיקר שכחתם - לכתוב את התפלגות שמירת הדת והמסורת בקרב העם היהודי (%;החרדים, %;הדתיים, המסורתיים והחילוניים)
mal75
20/04/2013
19:54:59
לא שומרת על מצוות פסח אני לא יהודיה
אגנוסטית
19/04/2013
16:53:52
לא שומרת על מצוות הפסח, גם אם באמת קיים אלוהים דבר שאין הוכחה עליו, לא הוא זה שביקש את המנהגים האלה ,ליהודים לנוצרים ולמוסלמים לפי התנ""ך , הברית החדשה והקוראן שנכתבו בידי אנשים ,יש מנהגים שונים שנוגדים אחד את השני, אין מצב שאלוהים בחר לכל אחת מדתות אלו מנהגים כל כך שונים שגורמים לנו להילחם אחד בשני בעולם. אלוהים אמיתי היה גורם לכולנו ללכת אחריו באותם מנהגים ולא היו מלחמות בשמו ובשם הדת!
חלי
18/04/2013
22:26:11
ממרום גילי הפסקתי לשמור על מצוות החג שזה אומר אוכלת שותה ומתנהגת כרגיל כמו ביום חול וגם לגבי הנקיון של הבית הרכב
ישראלי ציוני
15/04/2013
23:50:18
כמובן שאני שומר על מצוות פסח
יש להיכנס למערכת על מנת להגיב


ייעוץ אקדמי
בחסות


עוד יישומים שלנו

קישור לטיפולטק

קישור לניטוריקס

דף הבית - שאלות נפוצות - רישום - מודעות עצמית - מחקר מדעי - פסיכולוגיה - פאנל - סקרים - תנאי שימוש
שאלונים: זוגיות - אישיות - אמונות - בריאות - עמדות - משפחה - התנהגות
מאמרים: אקטואליה - אישיות - זוגיות ומיניות - כלכלה ועבודה - פסיכותרפיה - בידור -
יישומים מסחריים: טיפול בשפיכה מוקדמת - סקרי דעת קהל - מחקרי שוק
פסיכולוג בגוש דן - פסיכולוג בירושלים - פסיכולוג בחיפה - פסיכולוג בבאר שבע - פסיכולוג ברמת הגולן - פסיכולוג בגליל המזרחי - פסיכולוג בגליל המערבי - פסיכולוג בעמקים - פסיכולוג בשומרון - פסיכולוג בשרון - פסיכולוג ביהודה - פסיכולוג בשפלה - פסיכולוג בצפן הנגב - פסיכולוג באילת והנגב הדרומי

כל הזכויות שמורות © all rights reserved

זמן טעינה: 79718.61 שניות.