הבדלי אישיות בין גברים ונשים

Share |

אריאל איילון ולנה מלכין - 2/8/2005

שאלון האישיות אשר הוצג באתר מבוסס על תיאוריה מקובלת הידועה כ"מודל האישיות בן חמשת הגורמים" .
ע"פ תיאוריה זו האישיות מחולקת לחמישה "תחומים עיקריים": מוחצנות (תכונות כמו ידידותיות, רמת פעילות ואסרטיביות), נועם הליכות (תכונות כמו אמון, שיתוף פעולה וסימפטיה), שליטה עצמית (תכונות כמו הישגיות, משמעת עצמית וסדר), יציבות רגשית (תכונות כמו חרדתיות, פגיעות ודכאונות) ופתיחות (תכונות כמו הרפתקנות, אינטלקט וליברליזם). לאור העובדה החגיגית שענו על שאלון האישיות 1000 משיבים הצלחנו להגיע למספר ממצאים מעניינים לגבי השאלה הנצחית-


האם יש הבדל בין גברים לנשים?

כמובן שהתשובה מורכבת. מסתבר שבחלק מהממדים גברים ונשים שונים זה מזו ובממדים אחרים די דומים. למרבה ההפתעה (של הגברים בוודאי), לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין נשים וגברים במידת השליטה העצמית ובמידת המוחצנות. לעומת זאת, מבחינת היציבות הרגשית, הפתיחות ונועם ההליכות ישנם הבדלים משמעותיים. נשים הן פחות יציבות ריגשית מהגברים, כלומר, הן רגישות יותר וחוות את הרגשות בצורה עוצמתית יותר. נשים יותר מגברים, פתוחות לדברים חדשים ויש להן מודעות גבוהה יותר לרגשות. נשים נוטות יותר ללכת בתלם, לשיתוף פעולה ופחות לעימות ומוסריות יותר.

מה קורה לנו לאורך זמן?

הממצאים המפורטים יותר, כפי שהם מופיעים בגרפים, בודקים כל אחד מממדי האישיות גם בהשוואה בין גברים לנשים וגם בהשוואה לגילאים שונים.
לכבוד הממצאים החדשים, חידשנו את המשובים האישיים שלכם וכדאי לכם להיכנס. ההבדל הגדול הוא בכך שעכשיו יש לכם משובים שמשווים את התוצאות שלכם גם למדגם הכללי אבל גם לקבוצת השייכות שלכם על פי מין וגיל. ייתכן שעכשיו כאשר תכנסו לדו"ח שנבנה על ההשוואה לקבוצת השייכות שלכם, תמצאו שהדו"ח משקף אתכם יותר.


יציבות רגשית


הנשים אומנם יציבות פחות מהגברים מבחינה רגשית, אך לאורך הזמן עם התקרבותן לגילאי ה-30 הן נהיות יציבות יותר (תקווה לגברים בינינו). הגברים לעומת זאת מתחילים מנקודת פתיחה רגועה הרבה יותר ולאורך השנים רק הופכים לפחות ופחות רגישים. הניתוח הסטטיסטי מצביע על כך שההבדל בין המינים הוא משמעותי - נשים רגישות מגברים, וגם שהפער בין הגילאים משמעותי - ככל שמתבגרים נעשים רגישים פחות.

נועם הליכות


להורים מודאגים לבני נוער סוררים הממצאים יהוו חדשות טובות. גם אם כרגע ילדיכם מאתגרים אתכם בכל נושא אפשרי, ככל שהם יגדלו מידת הקונפורמיות שלהם תגדל והרוח הסוררת עתידה להירגע קצת. הניתוח הסטטיסטי מצביע על כך שההבדל בין המינים הוא משמעותי - נשים קונפורמיות יותר, ושוב, גם הפער בין הגילאים משמעותי - ככל שמתבגרים נעשים מרדנים פחות.

שליטה עצמית


הממצא הסטטיסטי מצביע בהקשר זה על יחסי גומלין בין המשתנים, זאת אומרת, השינוי לאורך השנים הוא שונה בקרב גברים לעומת נשים. בעוד הנשים לאורך הזמן צועדות בכיוון ברור לעבר צורך בשליטה עצמית גבוהה יותר, אצל הגברים, החל מגילאי העשרה עד לגילאי העשרים ניכרת ירידה בשליטה העצמית, בתחושת המסוגלות והצבת מטרות ברורות. אך אל דאגה, החל מגילאי ה-30 ניכרת עלייה משמעותית במידת השליטה העצמית והם חוזרים לתלם.

פתיחות


בתחום הפתיחות נמצא שיש הבדל משמעותי בין המינים - נשים מביעות פתיחות רבה יותר. המגמה בהתבגרות היא לכיוון של פתיחות רבה יותר ככל שמתבגרים אבל מגמה זו איננה משמעותית מבחינה סטטיסטית. כך יוצא שהפער בין המינים נשמר לאורך הגילאים השונים.

מוחצנות


תחום זה הוא התחום היחידי שבו ההבדלים אינם משמעותיים סטטיסטית משום בחינה. נשים, גברים, צעירים יותר, צעירים פחות, נראה שרמות המוחצנות לא מושפעות מגיל או מין.יש להיכנס למערכת על מנת להגיב


ייעוץ אקדמי
בחסות


עוד יישומים שלנו

קישור לטיפולטק

קישור לניטוריקס

דף הבית - שאלות נפוצות - רישום - מודעות עצמית - מחקר מדעי - פסיכולוגיה - פאנל - סקרים - תנאי שימוש
שאלונים: זוגיות - אישיות - אמונות - בריאות - עמדות - משפחה - התנהגות
מאמרים: אקטואליה - אישיות - זוגיות ומיניות - כלכלה ועבודה - פסיכותרפיה - בידור -
יישומים מסחריים: טיפול בשפיכה מוקדמת - סקרי דעת קהל - מחקרי שוק
פסיכולוג בגוש דן - פסיכולוג בירושלים - פסיכולוג בחיפה - פסיכולוג בבאר שבע - פסיכולוג ברמת הגולן - פסיכולוג בגליל המזרחי - פסיכולוג בגליל המערבי - פסיכולוג בעמקים - פסיכולוג בשומרון - פסיכולוג בשרון - פסיכולוג ביהודה - פסיכולוג בשפלה - פסיכולוג בצפן הנגב - פסיכולוג באילת והנגב הדרומי

כל הזכויות שמורות © all rights reserved

זמן טעינה: 75255.25 שניות.